Grawerowanie

Grawerowanie jako jeden ze sposobów ozdabiania biżuterii

Biżuteria sama w sobie jest ozdobą, choć niekiedy, np. w przypadku zegarka, pełni także praktyczne funkcje. Biżuteria może przybierać różne formy, niektórzy lubią bardzo proste, klasyczne i delikatne ozdoby, inni takie, które z daleka rzucają się w oczy. Biżuteria może być bogato zdobiona za pomocą drogocennych kamieni, ale jednym ze sposobów jej dekorowania jest także grawerowanie.

Grawerowanie i jego długa historia

Początki grawerowania wcale nie dotyczyły biżuterii. Nie chodziło również wyłącznie o funkcje dekoracyjne, a raczej o pozostawienie po sobie trwałego śladu. Ryto zatem w kawałkach drewna, skałach, a nawet kościach zwierząt. Do dziś wiele takich „rysunków” się zachowała.

Grawerowanie biżuterii również wykonuje się po to, by pozostawić po sobie trwały ślad, cenną pamiątkę. Wygrawerować można specjalną dedykację, czyjeś imię, datę i wiele innych. Nieco inną funkcję pełnią wygrawerowane wzory, których zadaniem jest przede wszystkim dekorowanie ozdób biżuteryjnych.

Grawerowanie biżuterii dzisiaj – metody

Biżuterię grawerować można ręcznie, mechanicznie bądź laserowo. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem we współczesnych salonach jubilerskich jest grawerowanie mechaniczne przy pomocą wyspecjalizowanych urządzeń. Tak grawerowanie wykonuje się np. w firmie jubilerskiej Kozłowski do odwiedzenia pod tym linkiem. Komputerowa grawerka pozwala na uzyskanie wzorów niezwykle precyzyjnych, eleganckich i trwałych.

Niektórzy klienci wciąż mocno cenią grawerowanie ręczne, które pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego wzoru – biżuteria staje się przez to unikatowa. Jednak wzory wykonane maszyną sterowaną komputerowo są z pewnością dużo bardziej precyzyjne. Jeśli chodzi o grawerowanie laserowe, metoda ta dopiero się rozwija i nie pozwala na ozdabianie metalu każdego rodzaju.

Jaką biżuterię graweruje się najczęściej?

Oczywiście prym wiodą tutaj obrączki ślubne. Grawerowanie wewnątrz obrączki imienia małżonka bądź małżonków oraz daty ślubu wciąż pozostaje wiodącym trendem na rynku jubilerskim. W niektórych salonach przyszli małżonkowie mogą wybierać spośród kilku rodzajów czcionek, w innych mogą poprosić o zastosowanie jeszcze innej.

Często graweruje się też tzw. nieśmiertelniki, czyli coś w rodzaju breloka, który będzie przypominał o udziale w ważnym wydarzeniu. Nieśmiertelniki często otrzymują małe dzieci – najczęściej z okazji chrztu. Graweruje się też różnorodne medaliki, bransoletki, sygnety, a także łyżki, smoczki czy inne gadżety wręczane małym dzieciom. W ostatnich latach modne stało się także grawerowanie pudełek na biżuterię oraz artykułów piśmienniczych, takich jak pióra czy długopisy wykonane z metalu. To wspaniała pamiątka z okazji matury czy obrony pracy magisterskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *