Grawerowanie biżuterii

Niepowtarzalne ozdoby biżuteryjne – grawerowanie

Szukając pomysłu na prezent, często rozważamy zakup perfum lub biżuterii. Przyjęło się, że są to podarunki, które wypada dać każdemu, niezależnie od okazji. Oczywiście nie wszyscy zgadzają się z tą opinią, swoje stanowisko argumentując faktem, że tego typu przedmioty wypada dać tylko osobie, z którą mamy bliskie relacje i dobrze znamy jej gust. Możemy obdarować ją ozdobą, co do której mamy pewność, że zostanie przyjęta z entuzjazmem. Radość będzie tym większa, im podarunek bardziej spersonalizowany, niepowtarzalny. Taką możliwość daje grawerowanie biżuterii.

Oryginalne zdobienia biżuterii – przegląd

Obrączki ślubne z graweremJeżeli dysponujemy starą biżuterią czy złotym złomem, możemy zwrócić się do złotnika z prośbą o przetopienie złota i wykonanie nowych ozdób. Oczywiście należy dokładnie określić, czego się spodziewamy. Złotnik może wykonać klasyczne ozdoby, wzorować się na innych modelach pierścionków czy wisiorków, albo wykonać coś zupełnie nowego, oryginalnego. Oryginalne mogą być także zdobienia.

Zdobienia mogą być wykonane z samego złota – wówczas powstaje coś na styl płaskorzeźby. W taki właśnie sposób ozdabiane są medaliki, nieśmiertelniki, niekiedy też bransoletki czy sygnety.

Oczywiście najpopularniejszą grupę zdobień stanowią szkiełka i kamienie ozdobne. W produkcji masowej stawia się przede wszystkim na cyrkonie, które są stosunkowo tanie. Do droższych kamieni należy zaliczyć brylanty, diamenty i szafiry oraz szereg innych, nieco mniej popularnych kamieni.

Grawerowanie to metoda, dzięki której można uzyskać kolejne oryginalne ozdoby biżuterii. Grawer to nic innego jak wyryty w danym przedmiocie napis, symbol czy rysunek. Grawer to nie tylko ozdoba, ale również doskonały sposób na personalizację biżuterii. Może być wykonany zarówno na biżuterii przerobionej z przyniesionego do złotnika złomu złota, jak i na biżuterii pochodzącej z produkcji taśmowej.

Grawerowanie biżuterii – metody dawne i nowoczesne

Grawer na bizuteriiEfektowny grawer może być efektem pracy rzemieślnika, który własnoręcznie wykonuje kolejne żłobienia. Jest to praca wymagająca ogromnej wprawy i skupienia, gdyż każde niedociągnięcie będzie widoczne gołym okiem. Kiedyś tylko w taki sposób wykonywało się grawerowanie biżuterii, dziś jest to z pewnością metoda rzadsza, ale wciąż spotykana i ceniona.

Obecnie większość firm jubilerskich dysponuje komputerową grawerką, która umożliwia precyzyjne i niezwykle szybkie grawerowanie biżuterii (zobacz firma Kozłowski). Napisy wykonuje się najczęściej na obrączkach, pierścionkach zaręczynowych, bransoletkach, medalikach, ale też zegarkach, brelokach, zapalniczkach, piersiówkach, piórach czy złotych albo srebrnych smoczkach, wręczanych z okazji narodzin lub chrztu dziecka. Najczęściej graweruje się datę jakiegoś wydarzenia, ale może to być także imię/imiona, jakiś cytat albo symbol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *