Jubiler Bielsko

Jubiler Bielsko – jak zostać jubilerem?

Być może trudno w to uwierzyć, ale wciąż istnieją osoby, które marzą o pracy rzemieślnika, np. jubilera. Lubią otaczać się pięknymi przedmiotami i fascynuje ich to, w jaki sposób przetapiane są metale szlachetne, jak powstaje biżuteria, jak tworzy się wzorki i umieszcza drogocenne kamienie. Jubilerem nie może zostać każdy i nie chodzi jedynie o kierunkowe wykształcenie. Istnieją również pewne predyspozycje do wykonywania zawodu. Jubiler Bielsko musi być osobą cierpliwą, skrupulatną, mocno skupioną na pracy. Przyda się też wyobraźnia, kreatywność i dobry wzrok.

Wykształcenie jubilera – czy konieczne są studia wyższe?

jubiler Bielsko-BiałaZazwyczaj jest tak, że salony jubilerskie chcą zatrudniać wyłącznie osoby, które zdobyły w tym kierunku odpowiednie wykształcenie albo są w trakcie nauki. Przyszłych jubilerów kształcą m.in. szkoły policealne. Dla tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę i zdobyć dyplom ukończenia szkoły wyższej, powstały kierunki takie jak wzornictwo czy projektowanie biżuterii. Osoba po kierunkowych studiach wyższych ma większe szanse na zatrudnienie w dużej firmie jubilerskiej, a nie tylko u lokalnego złotnika.

Bardzo ważna w tym zawodzie jest praktyka. Jeżeli młody złotnik ma na swoim koncie co najmniej trzy lata praktyki, może przystąpić do egzaminu czeladniczego. Po kolejnych dwóch latach może zdawać egzamin mistrzowski. Obydwa egzaminy przeprowadza Izba Rzemieślnicza.

Wykształcenie i talent muszą iść w parze

Wiedza teoretyczna jest w tym zawodzie niezwykle istotna, jednak jubiler Bielsko nie odniesie sukcesu, jeśli nie posiada talentu. Mowa o talencie do tworzenia rzeczy pięknych, trwałych, oryginalnych, a często przy tym funkcjonalnych. Podczas tworzenia biżuterii dobry jubiler kieruje się nie tylko wiedzą ale i instynktem, wyczuciem.

Oczywiście niezbędny jest przy tym dobry wzrok. Osadzanie drobnych kamieni, wykonywanie zdobień, łączenie łańcuszków – wszystko to wymaga niesamowitej zręczności i świetnego wzorku. W zawodzie jubilera raczej nie sprawdzą się osoby nieporadne, niedokładne, którym wiele rzeczy wypada z rąk.

Jubiler Bielsko – praca w zawodzie

Jubiler może szukać pracy w lokalnych salonach jubilerskich czy sklepach z biżuterią. Może starać się o zatrudnienie w dużych firmach, wysyłając do nich swoje udane projekty. W ten sposób zaczynało wielu jubilerów, którzy zyskali siłę przebicia dzięki niezwykle oryginalnym i pięknym projektom biżuterii.

Wielu jubilerów decyduje się na założenie własnej firmy, a z biegiem lat zatrudnia kolejnych, dyplomowanych złotników (zobacz jubiler Bielskofirma Kozłowski). Oczywiście konieczne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji, bowiem trendy na rynku jubilerskim często się zmieniają, zmienia się także sposób wykonywania biżuterii, w grę wchodzą najnowsze technologie i nowoczesne maszyny.

One thought on “Jubiler Bielsko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *