Grawerowanie

Grawerowanie biżuterii w salonie jubilerskim

Grawerowaniem biżuterii zajmują się zarówno małe pracownie złotnicze, jak i popularne sieci salonów jubilerskich. Usługa grawerowania cieszy się w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem, gdyż jest to świetny sposób, by nadać biżuterii pamiątkowego charakteru. Grawerowanie służy zdobieniu, ale i personalizowaniu wyrobów biżuteryjnych.

Popularne metody grawerowania biżuterii

grawerNajstarszą metodą jest grawerunek ręczny. Dawno temu zauważono, że przy użyciu wyjątkowo ostrych i twardych narzędzi można wykonać napis w przedmiotach ze złota czy srebra. Napisem tym mogło być imię, powiedzenie, ale równie często na wyrobach biżuteryjnych pojawiały się znaki i symbole. Dziś sytuacja wygląda podobnie – rzemieślnik jest w stanie umieścić na biżuterii właściwie wszystko, czego zażyczy sobie klient, ale najczęściej są to krótkie napisy, inicjały albo daty. Grawerowanie ręczne wymaga świetnej znajomości techniki i umiejętności precyzyjnego operowanie niewielkim narzędziem. Napisy są estetyczne i wyraźne, ale nie idealnie równe, ale właśnie z tego powodu wielu klientów stawia na grawerowanie ręczne.

Z pewnością nie w każdym salonie jubilerskim pracuje osoba, która potrafi wykonać grawerunek ręczny, ale w każdej nowoczesnej pracowni znajduje się urządzenie do grawerowania (zobacz salon jubilerski Kozłowski). Grawerka umożliwia szybkie i precyzyjne wykonanie grawerunku w biżuterii wszelkiego typu, począwszy od obrączek ślubnych, skończywszy na medalikach. Grawerowanie mechaniczne pozwala na spersonalizowanie biżuterii przy wykorzystaniu czcionek i symboli, jakie znajdują się w ofercie danego salonu. Czy to oznacza, że wykonanie grawerunku przy użyciu innej czcionki nie jest możliwe? Nie, ale zwykle wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.

Grawerowanie biżuterii złotej i srebrnej

Grawerowanie jest usługą, jaką wykonuje się w odniesieniu do biżuterii powstałej z metali szlachetnych, w szczególności złotej i srebrnej. Graweruje się rozmaite przedmioty – zwykle wtedy, gdy chcemy aby stały się wyjątkową pamiątką dla nas samych, albo też osób, które zamierzamy biżuterią obdarować.

Graweruje się przede wszystkim obrączki ślubne i pierścionki zaręczynowe, ale także sygnety, bransoletki, zawieszki. Chodzi nie tylko o biżuterię, która stanowi dodatek do stylizacji, ale również takie przedmioty, których na co dzień raczej się nie używa – przechowujemy je przede wszystkim na pamiątkę jakiegoś wydarzenia. Do tej grupy należą m.in. srebrne łyżeczki, smoczki, breloki, piersiówki itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *